TARUS - V Finnjamboree 2004

Etusivu : Uutinen

   På svenska   In English
 



Partiolainen suunnistaa nopeasti

2.8.2004

Suomen partiolaisten vuosittainen suunnistuskilpailu käytiin sunnuntaina Taruksen maastoissa Liikuntapuiston läheisyydessä.

Yli 250 partiolaissuunnistajaa otti mittaa toisistaan kymmenessä miesten ja kymmenessä naisten sarjassa sekä neljässä viestisarjassa.

Kaksi hauskaa harrastusta on mukava yhdistää, eikä näihin kisoihin ollut alaleireistä pitkä matka. Suunnistustrikoot, kova kilpailuhenki ja tulokset todistavat kilpailijoiden taitoa. Joukosta löytyy muutama Suomen kärkinimikin.

Viestien tulokset

D18
1) Aitopartio, Häme, 1:10:59
2) Nuotio-Vehkat 1, Kymenlaakso, 1:23:04
3) Tammero, Häme, 1:37:28

D-avoin
1) RM,LiPi&RaKiNa, Varsinais-Suomi, 1:31:24
2) KopaKarimo, Satakunta, 1:45:49
3) Tampereen Lokit 1, Häme, 1:51:20

H18
1) Lahden Versot 1, Salpausselkä, 0:50:03
2) Puijon Pojat, Pohjois-Savo, 1:16:22
3) Mellan Kiipijät, Lappi, 1:18:36

H-avoin
1) TuNMKY:n partiosuunnistajat, Varsinais-Suomi, 1:36:31
2) Tampereen Kotkat 2, Häme, 1:37:44
3) Tampereen Kotkat 1, Häme, 1:38:05

Henkilökohtaisten sarjojen tulokset

H10RR (Lähti: 6)
1) Tuomas Koota, Harjavallan Pirkat, 14.02,
2) Aleksi Leppäkoski, Tuusulan Tulikourat, 15.06,
3) Niko Hautamäki, Nuotio-Vehkat, 17.04

D10RR (Lähti: 13)
1) Marika Suominen, Rajamäen Kekäleet, 11.42,
2) Ruska Saarela, Halkokariset, 12.49,
3) Anniina Kössi, Lakeuden Haukat, 13.24

D12TR (Lähti: 31, Hylätty: 1)
1) Eevakaisa Loukusa, Hanhikiven Kiertäjät, 10.51,
2) Meri Maijala, Lapin Kiehiset ja Kivekkäät, 11.55,
3) Laura Jortama, Samposet, 12.11,
4) Heini Nurmela, Nuotio-Vehkat, 12.25, 5) Salla Valtari, Vaasan Siniset Partiotytöt, 12.29, 6) Silvonen Vilmalotta, Enson Partiosiskot, 12.55, 7) Sanni-Mari Latvio, Roineen Tytöt, 13.14, 8) Laura Janhunen, Jämsä Tytöt, 13.15, 9) Veera Hautala, Partio-Unnukka, 13.49, 10) Hanna Ponkala, Harjusiskot, 13.50, 11) Katja Korpela, Hanhikiven Kiertäjät, 14.45, 12) Salla Vahvelainen, Tammero, 15.25, 13) Eveliina Hirvonen, Littoisten Pirtapiiat, 15.52, 14) Suvi Harju, Harjusiskot, 16.58, 15) Kati Korpi-Kaija, Jurvan Saloveikot, 17.43, 16) Anna-Maija Aasla, Tammero, 19.10, 17) Jenny Sariluoto, Karkun Samoojat, 19.43, 18) Eveliina Kosola, Oulunsalon Norret, 20.17, 19) Julia Sippola, Roineen Tytöt, 21.28, 20) Emma Silvennoinen, Kairankiertäjät, 21.50, 21) Saana Heiskanen, Keravan Korvenpojat, 24.37, 22) Elina Raiskio, Jokioisten Korvenkävijät, 25.35, 23) Emilia Keskisaari, Ähtärin Eräveikot, 26.17, 24) Suvi Ylikylä, Kärppäpartio, 27.38, 25) Lotta Matikainen, Pirkkalan Pirkot, 28.21, 26) Jenni Iltanen, Perttelin Piketit, 32.01, 27) Miia Kiviluoma, Honkahukat, 33.54, 28) Juuli Ollikainen, Hirvi-Partio, 35.58, 29) Liisi Pietilä, Tammelan Metsänkävijät, 37.37, 30) Kaisa Polvi, Karkun Samoojat, 39.42

H12TR (Lähti: 19)
1) Topias Peltonen, Toivakan Lepinkäiset, 11.49,
2) Aapo Aaltio, Klapaset, 11.55,
3) Miika Suominen, Rajamäen Metsänkävijät, 12.02,
4) Heikki Ravaska, Haapaveden Salopartio, 12.58, 5) Pauli Huusari, Lahden Versot, 13.02, 6) Matti Hiironen, Halkokariset, 16.04, 7) Ville Vainionpää, Merituuli, 16.25, 8) Lauri Koota, Harjavallan Pirkat, 16.39, 9) Juho Raula, Kopardit, 17.22, 10) Antti Leppäkoski, Tuuloksen Tulikourat, 17.24, 11) Laaksonen Matti, Kymen Kotkat, 17.29, 12) Juho Aaltio, Klapaset, 17.34, 13) Samuli Säijälä, Rajamäen Metsänkävijät, 18.11, 14) Antti Hiironen, Halkokariset, 20.57, 15) Sami Känkänen, Tammelan Metsänkävijät, 21.07, 16) Peetu Ahokas, Kymen Kotkat, 26.53, 17) Santeri Kössi, Lakeuden Haukat, 27.23, 18) Pyry Patinen, Lohjan Eräveikot, 32.19, 19) Pauli Patinen, Lohjan Eräveikot, 38.41

D14 (Lähti: 19)
1) Venla Niemi, Aitopartio, 17.50,
2) Lotta Korhola, Aitopartio, 18.31,
3) Sari Nurmela, Nuotio-Vehkat, 18.42,
4) Saara Hautala, Partio-Unnukka, 21.03, 5) Katariina Tuohimäki, Kurikan Korvenkävijät, 21.26, 6) Elli Kosola, Oulunsalon Norret, 21.32, 7) Laaksonen Elina, Kymin Kotkat, 21.45, 8) Reeta-Mari Loukusa, Hanhikiven Kiertäjät, 21.50, 9) Suvi Palo, Jurvan Saloveikot, 23.04, 10) Elina Itkonen, Lapin Kiehiset ja Kivekkäät, 23.15, 11) Emilia Kärkkäinen, Hyökäpartio, 23.43, 12) Sanna Vahvelainen, Tammero, 23.48, 13) Liisa Karvonen, Saarijärven Saloveikot, 25.33, 14) Sanna Laaksonen, Turun Tähti-Tytöt, 25.46, 15) Jenni Uusihonko, Honkahukat, 26.10, 16) Teea Keränen, Kajaanin Korvenpojat, 27.15, 17) Anni Karhunen, Puijon Pakertajat, 31.20, 18) Siiri Pietilä, Tammelan Metsänkävijät, 34.06, 19) Anna Aho-Pynttäri, Kuortaneen Kuismat, 36.51

H14 (Lähti: 29, Hylätty: 1)
1) Mikko Simola, Kymen Kotkat, 19.27,
2) Teemu Keränen, Kajaanin Korvenpojat, 20.23,
3) Topi Penttinen, Lahden Versot, 20.37,
4) Ville Kosola, Oulunsalon Norret, 20.51, 5) Otso Seppälä, Rajamäen Metsänkävijät, 21.00, 6) Ville Keurulainen, Puijon Pojat, 21.49, 7) Ilari Jalli, Tuuloksen Tulikourat, 22.16, 8) Atte Sievälä, Lahden Versot, 23.01, 9) Lauri Toivonen, Hirviveikot, 23.14, 10) Hermanni Latvala, Mäntsälän Metsäkävyt, 23.16, 11) Henri Aalto, Kullaan Kuusipeurat, 23.23, 12) Leo Hjelm, Piikkiön Tammipartio, 24.44, 13) Lauri Lappalainen, Naantalin Siniset, 25.15, 14) Tapani Mäkinen, Mäntsälän Metsäkävyt, 25.48, 15) Miikka Björninen, Mellan Kiipijät, 26.50, 16) Oskari Raiskio, Jokioisten Korvenkävijät, 27.20, 17) Ville Ravaska, Haapaveden Salopartio, 28.23, 18) Mikko Polvi, Karkun Samoojat, 28.40, 19) Jussi Uusihonko, Honkahukat, 29.28, 20) Jesse Raula, Kopardit, 29.40, 21) Eelipekka Matti, Pellon Pailakat, 29.44, 22) Mikko Paunu, HaVe Tampere, 32.19, 23) Juha-Matti Jansson, Viinikan Siniset, 33.03, 24) Uula Aurén, Nuotio-Vehkat, 33.32, 25) Pekka Alanen, Kurikan Korvenkävijät, 34.31, 26) Timo Moilanen, Tampereen Kotkat, 37.15, 27) Ville Honkanen, Turun Metsänkävijät, 1.01.58, 28) Kiviluoma Markus, EPP, 1.06.43

D16 (Lähti: 16)
1) Laura Korhola, Aitopartio, 22.36,
2) Kirsi Sipilä, Hollolan Hirvenhiihtäjät, 24.05,
3) Salla Aurén, Nuotio-Vehkat, 25.00,
4) Ida-Maria Otonkorpi, Tammero, 25.35, 5) Henna Tervo, Lapin Kiehiset ja Kivekkäät, 25.46, 6) Hanna Peltomäki, Ouran Partiolaiset, 26.08, 7) Sohvi Penttinen, Lahden Versot, 27.14, 8) Suvi-Maria Seppänen, Meri-Porin Partio, 27.30, 9) Niina Hautamäki, Nuotio-Vehkat, 27.59, 10) Salla Breilin, Halkokariset, 28.26, 11) Hanna Alanen, Kurikan Korvenkävijät, 33.24, 12) Sanna Nyberg, Tammelan Metsänkävijät, 34.31, 13) Hanna Suortti, Nuotio-Vehkat, 36.43, 14) Veera Silvonen, Enson Partiosiskot, 47.04, 15) Karoliina Hirvonen, Littoisten Pirtapiiat, 56.19, 16) Laura Tarkkanen, Littoisten Pirtapiiat, 1.20.22

D18 (Lähti: 7)
1) Maaret Saarela, Halkokariset, 30.26,
2) Emmaleena Matti, Pellon Pailakat, 35.02,
3) Tiia Hakio, Vuorenhaltijat, 35.41,
4) Suvi Nurmela, Nuotio-Vehkat, 39.01, 5) Elina Saloranta, Kelopojat, 55.01, 6) Salla Toivonen, Riihipääskyt, 58.52, 7) Veera Rissanen, Kelopojat, 1.24.28

D20 (Lähti: 2)
1) Sonja Nyberg, Meritähdet, 31.30,
2) Milla Salo, Halikon Siniset, 32.06

D21 (Lähti: 16, Hylätty: 1)
1) Riitta Siltanen, Littoisten Pirtapiiat, 29.29,
2) Heli Saksala, Näsin Tytöt, 31.44,
3) Laura Suominen, Nokian Eräveikot, 31.55,
4) Katariina Kulmala, Kopardit, 33.29, 5) Iina Laitinen, Roineen Tytöt, 36.01, 6) Elina Mattila, Littoisten Pirtapiiat, 36.37, 7) Anna Salo, Halikon Siniset, 39.14, 8) Marika Kurri, Metsän Siskot, 41.54, 9) Marika Karru, Hakkistytöt, 42.20, 10) Suvi Lyytinen, Suonenjoen Sirkut ja Sotkat, 42.56, 11) Annika Rajala, Scoutkåren MuHö, 43.46, 12) Maarit Leskelä, Oulunsalon Norret, 44.01, 13) Heli Pahkala, Roineen Tytöt, 44.51, 14) Ursula Holmström, Otavaeltajat, 48.53, 15) Jenni Muinonen, Raision KilliNallit, 49.33

D35 (Lähti: 4)
1) Maarit White, 45.11,
2) Jaana Eronen, Littoisten Pirtapiiat, 59.27,
3) Johanna Ollikainen, Hirvi-Partio, 1.00.34,
4) Tarja Raula, Kopardit, 1.01.46

D40 (Lähti: 4)
1) Marja Kosola, Littoisten Pirtapiiat, 37.14,
2) Minnami Hatakka, Orimattilan Samoilijat, 42.15,
3) Ulla Harju, Harjusiskot, 44.15,
4) Jaana Hautala, Partio-Unnukka, 1.06.17

D45 (Lähti: 3)
1) Ritva Siren, Riihipääskyt, 26.03,
2) Riikka Penttinen, Lahden Versot, 28.04,
3) Ritva Kulmala, Kopardit, 33.16

H16 (Lähti: 24, Hylätty: 2)
1) Samuli Saarela, Halkokariset, 21.34,
2) Tommi Uusimäki, Mellan Kiipijät, 23.31,
3) Antti Uotila, Tammelan Metsänkävijät, 24.43,
4) Timo Huusari, Lahden Versot, 24.57, 5) Juha Toivonen, Hirviveikot, 26.59, 6) Joona Forss, Puijon Pojat, 27.57, 7) Eetu Rajala, Sarka-Versot, 28.32, 8) Pekka Aalto, Kullaan Kuusipeurat, 28.35, 9) Lauri Karvonen, Saarijärven Saloveikot, 28.55, 10) Samu Sievälä, Lahden Versot, 29.38, 11) Antti Laine, Halikon Siniset, 32.22, 12) Jussi Hurme, Turun Metsänkävijät, 34.47, 13) Eetu Hirvonen, Turun Metsänkävijät, 34.56, 14) Lauri Lamminpää, Kärkölän Kärpät, 37.35, 15) Valtteri Vainio, Turun Metsänkävijät, 40.57, 16) Matias Säynäväjärvi, Östersundom Scouter, 41.29, 17) Antti Karhunen, Turun Metsänkävijät, 42.49, 18) Hannes Keskikiikoinen, Sarka-Versot, 43.01, 19) Pekka Ravaska, Haapaveden Salopartio, 43.52, 20) Mikko Hurme, Turun Metsänkävijät, 47.03, 21) Jimi Posti, Turun Metsänkävijät, 48.47, 22) Lauri Hållfast, Vantaan Metsänkävijät, 59.01

H18 (Lähti: 6)
1) Lauri Itkonen, Lapin Kiehiset ja Kivekkäät, 31.54,
2) Janne Peltola, Toimen Pojat, 32.12,
3) Lauri Vainio, Turun Metsänkävijät, 38.45,
4) Antti Kivivuori, Puijon Pojat, 39.23, 5) Risto Tolonen, Mellan Kiipijät, 40.40, 6) Jarno Laine, Turun Metsänkävijät, 1.16.54

H20 (Lähti: 4, Hylätty: 1)
1) Tomi Kääriäinen, Tikkurilan Siniset, 36.00
2) Juho Nykänen, Kairankiertäjät, 45.54,
3) Eemeli Maijala, Solmutytöt ja Portimonpojat, 1.04.52

H21 (Lähti: 13)
1) Jussi Tokola, Puijon Pakertajat, 38.04,
2) Jussi Vasama, Tampereen Kotkat, 47.41,
3) Antti Knuuti, Turun Metsänkävijät, 48.28,
4) Santeri Vaara, Kankaanpään Korpiveikot, 52.23, 5) Lasse Roiha, Puijon Pakertajat, 54.06, 6) Salomon Nelimarkka, Kauhajoen Kytöveikot, 55.15, 7) Petteri Heinonen, Liedon Eränkävijät, 55.37, 8) Antti Hakanen, Harjun Veikot, 1.01.02, 9) Niko Blomberg, Jaarlin Pojat, 1.02.21, 10) Tomi Virolainen, Mikon Pojat, 1.08.55, 11) Jukka Kantokoski, Keronkävijät, 1.30.34, 12) Mikko Kotola, Pirkkalan Sotkapojat, 1.31.38, 13) Antti Kuisma, Mikon Pojat, 1.42.40

H35 (Lähti: 9)
1) Timo Pirtilä, Maakotkat, 37.02,
2) Juha Nappu, Ilpoisten Vuorenkävijät, 40.29,
3) Jari Salminen, Lätynkääntäjät, 47.25,
4) Pasi Ikonen, Kiteen Karhupojat, 47.50, 5) Janne Varjo, Helsingin Metsänkävijät, 51.54, 6) Marko Wickholm, Aitolahden Hirvi-Veikot, 52.42, 7) Stepi Sundberg, Helsingin Metsänkävijät, 54.23, 8) Reijo Kaartokallio, Aitolahden Hirvi-Veikot, 55.14, 9) Tomi Toivola, Helsingin Metsänkävijät, 56.36

H40 (Lähti: 12)
1) Markku Valtari, Vaasan Metsäveikot, 36.48,
2) Tarmo Tyynelä, Kuokkalan Vetehiset, 39.51,
3) Pekka Koponen, Tervaspartio, 43.11,
4) Mikko Lamminpää, Kalevan Karhut, 44.16, 5) Mika Seppälä, Rajamäen Metsänkävijät, 44.34, 6) Juha Lappalainen, Auran Tähti Pojat, 45.21, 7) Jari Vahvelainen, Härmälän Haukat, 48.37, 8) Petteri Hirvonen, Turun Metsänkävijät, 49.00, 9) Jyrki Matikainen, Härmälän Haukat, 57.41, 10) Timo Muhonen, Kilon Kipinät, 59.38, 11) Jukka Hatakka, Pielisensuun Samoojat, 1.06.21, 12) Harri Länsipuro, Harjun Pojat, 1.15.45

H45 (Lähti: 15)
1) Jari Vaara, Kankaanpään Korpiveikot, 32.25,
2) Timo Valkonen, Rajamäen Metsänkävijät, 32.28,
3) Seppo Kinkki, Tampereen Kotkat, 34.42,
4) Heikki Peltonen, Toivakan Lepinkäiset, 34.57, 5) Jaakko Hirvonen, Turun Metsänkävijät, 36.04, 6) Teemu Moilanen, Tampereen Kotkat, 36.53, 7) Heikki Lepistö, Viipurin Metsänkävijät, 40.38, 8) Kari Vainio, Turun Metsänkävijät, 41.45, 9) Matti Toivonen, Hirviveikot, 43.14, 10) Jyrki Tuominen, Turun Metsänkävijät, 47.01, 11) Seppo Saloranta, Kelopojat, 47.59, 12) Tapio Ranta, Rajamäen Metsänkävijät, 49.49, 13) Pentti Salpakivi, Kuusankosken Metsänkävijät, 53.59, 14) Mauno Kuisma, Mikon Pojat, 56.47, 15) Heikki Penttinen, Lahden Versot, 1.03.29


 
Sivun ylälaitaan   SivukarttaSivukartta